1. Współczesnym krajem, którego ustrój polityczny najbardziej zbliżony jest do „demokracji bezpośredniej“, jest:
Holandia
Szwajcaria
Francja
Wielka Brytania
2. Diamond pisząc o paradoksach demokracji – występujących w formie specyficznych „napięć“ systemu – wymienia trzy. Proszę wskazać, który z poniższych nie jest przez niego wymieniany.
Napięcie między skutecznością a konfliktem
Napięcie między konfliktem a konsesusem
Napięcie między reprezentatywnością a sterownością
D. Napięcie między przyzwoleniem a efektywnością
€�Demokracje (.......) są oparte na założeniu, że każdy kto wygrał wybory, ma tym samym prawo rządzić tak, jak mu (jej) odpowiada – skrępowany jedynie przez nagłe fakty w postaci istniejących stosunków władzy I konstytucyjnie ograniczony czas piastowania władzy“. W wykropkowane miejsce proszę wstawić odpowiedni przymiotnik z poniższych:
Deliberatywna
Delegacyjna
Liberalna
Bezpośrednia
€�....... Jest takim rozwiązaniem instytucjonalnym dochodzenia do decyzji politycznych, w którym jednostki uzyskują moc decydowania poprzez walkę konkurencyjną o głosy wyborców“, to definicja demokracji zaproponowana przez:
J.Schumpertera
G.Sartoriego
R.Dahla
S.M.Lipseta
5. Koncepcja „poliarcii“ R.Dahla określona jest kilkoma czynnikami. Proszę wskazać ten z poniższych, który nie stanowi elementu tej koncepcji:
Swoboda ekspresji poglądów I ocen politycznych
Powszechne prawo do udziału w wyborach
Istnienie alternatywnych źródeł informacji, nie kontrolowanych przez jedną elitę
Celowe zapobieganie tworzenia sie nierówności społecznych
"Systemem wzajemnej zależności“ władzy ustawodawczej I wykonawczej to:
System prezydencki
System autorytarny
System parlamentarny
System federalny
Takie kryteria oceny prawa jak jego „jasności“, „prospektywności“, „realizm“ I „stałość“ wykorzystywane są przy opisie:
Konstytucjonalizmu
Moralności prawa
Państwa prawa
Skutecznej biurokracji
Jon Elster opisuje kilka sposobów tworzenia konstytucji, jeden z nich nazywany jest „narzucona z zewnątrz“. Do którego z niżej wymienionych krajów odnosi się ona w stopniu najwyższym?
Niemcy 1949 roku
Rumunia 1990 roku
Kanady 1867 roku
Japonii 1946 roku
Wśród czynników sprzyjających powstawaniu I stabilności demokracji wymienia sie szereg czynników socjo-kultowo-ekonomicznych. Jeden z niżej wymienionych jest wobec demokracji obojętny. Proszę go wskazać:
Wysoki poziom nierówności społecznych
Analfabetyzm I niski poziom oświaty
Brak narodowych kapitalistów I własnej klasy średniej
Uzależnienie gospodarki od importu nośników energii
Wśród czynników kulturowych sprzyjających demokracji I demokratyzacji, jeden z poniżej wymienionych jest znacznie istotniejszy I częściej wymieniany w literaturze przedmiotu. Proszę go wskazać:
Dominacja monoteistycznej religii
Tolerancja światopoglądowo odmiennych opinii
Istnienie mieszanki grup etnicznych
Posiadanie poza granicami kraju licznej emigracji
"Demokracja deliberatywna“ to pojęcie opisujące demokrację, w której:
Istnieje mnogość partii politycznych
Prezident przed podjęciem decyzji „deliberuje“ z siłami opozycyjnymi
Niewielkie grupy ludzi debatują I proponują działania polityczne
Systematycznie prowadzone są badania opinii wybranych grup społecznych, a następnie omawiane w środkach masowego przekazu
Zdaniem Linza I Stepana istotne 5 sfer funkcjonowania demokracji, które warto badać, by zrozumieć sposób funkcjonowania I „jakości“ demokracji. Jedna z poniższych nie jest sferą przez nich wymienioną. Proszę ją wskazać:
Społeczeństwo obywatelskie
Wspólnota polityczna
Państwo prawa
Administracja publiczna
To ustrój, charakteryzujący się tym, iż władza powstaje w oparciu o konstytucyjne reguły, ograniczająca władze większkości I zapewniająca wolnośc jednostce , w którym sféra prywatna jest niezależna od Państwa. To opis:
Demokracji liberalnej
Demokracji bezpośredniej
Demokracji deliberalnej
Gospodarki rynkowej
Ten model demokracji opisywany jest następująco : ponieważ „neutralność“ państwa kapitalistycznego nie istnieje, panuje powszechny wyzyski I walka klas, dlatego należy wprowadzić ustrój oparty na samorządach (radach) zorganizowanych w piramidalną strukturę I ograniczyć wpływ burżuacji na politykę, wzmacniając jednocześnie rolę klasy roboczej“. To wizja demokracji:
Protekcyjnej
Bezpośredniej
Elitarnej
Pluralistycznej
Max Weber poświęcał w swych pracach wiele uwagi grupie zawodowej jego zdaniem kluczowej dla sprawnego funkcjonowania państwa I demokracji, a to ze względu na złożony charakter współczesnego społeczeństwa, ponadlokalną organizację społeczną oraz naturalną bierność elektoratu. Chodzi o:
Biurokrację
Klasę robotniczą
Artystokrację
Przedsiębiorców
"Ogromne znaczenie frakcji“, ‚grup interesu‘ oraz mechanizmu agregacji interesów jednostkowych w grupie, a także ich mnogość to podstawa do demokratycznej równowagi, władza jest nie-hierarchiczna, władza to niekończący się proces przetargu między podmiotami reprezentującymi różne interesy“ – to opis modelu demokracji :
Elitarnej
Rozwojowej
Bezpośredniej
Pluralistycznej
Wsród 110 konsekwencji demokracji dwie uważane są przez Dahla za charakterystyczne tylko dla demokracji współczesnych; takie, które nie występowały we wcześniejszych fazach. Prosze wskazać na jedną z poniższych cech jako tę „nowoczesną“ konsekwencję :
Równość polityczna
Niezależność moralna
Powszechna wolność
Dobrobyt
Charles Tilly relacjonując klasyczne ujęcie Roberta Dahla odnośnie procesularnych kryteriów demokracji wymienia kilka kryteriów : jedno z poniższych nie jest takim kryterium. Proszę je wskazac :
Równość głosowania
Efektywne uczestnictwo
Dwuizbowość parlamentu
Poinformowane rozumienie
Wiktor Osiatyński omawia tzw. „prawa trzeciej generacji“, choć demokrację rzadko uznają je za prawa człowieka. O którą z niżej wymienionch grup praw chodzi:
Prawo do zrzeszania się wolności słowa
Prawo do trwałości własności I prowadzenia działalności gospodarczej
Prawo do tworzenia związków zawodowych I innych organizacji broniących ludzi pracy
Prawo do pokoju, rozwoju, dziedzictwa kulturowego I czystego środowiska
"Szanse na demokrację są największe w społeczeństwie.....“
Homogenicznym, jednolitym
Umiarkowanie heterogenicznym, zróżnicowanym, ale nie podzielonym
Heterogenicznym, trwale podzielonym
Geograficznie ulokowanym blisko centrów politycznych
{"name":"1. Współczesnym krajem, którego ustrój polityczny najbardziej zbliżony jest do „demokracji bezpośredniej“, jest:", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"1. Współczesnym krajem, którego ustrój polityczny najbardziej zbliżony jest do „demokracji bezpośredniej“, jest:, 2. Diamond pisząc o paradoksach demokracji – występujących w formie specyficznych „napięć“ systemu – wymienia trzy. Proszę wskazać, który z poniższych nie jest przez niego wymieniany., „Demokracje (.......) są oparte na założeniu, że każdy kto wygrał wybory, ma tym samym prawo rządzić tak, jak mu (jej) odpowiada – skrępowany jedynie przez nagłe fakty w postaci istniejących stosunków władzy i konstytucyjnie ograniczony czas piastowania władzy“. W wykropkowane miejsce proszę wstawić odpowiedni przymiotnik z poniższych:","img":"https://www.quiz-maker.com/3012/images/ogquiz.png"}
Powered by: Quiz Maker