Međunarodne financije - I. kolokvij - 5 dio.
Međunarodne financije – I. kolokvij
Testirajte svoje znanje iz međunarodnih financija kroz ovaj opsežan kviz. S 15 pitanja koja pokrivaju kljuĝne aspekte financijskog upravljanja multinacionalnim poduzećima, ovaj kviz će vam pomoći da procijenite svoje razumijevanje te tematike.
Кviz ukljuĝuje:
- Osnovne koncepte međunarodnog budžetiranja kapitala
- Teorije o određivanju cijena u multinacionalnim poduzećima
- Analizu neto gotovinskih tokova
Vlasnici Multinacionalnog poduzeća, tj. Njegovi dioniĝari, prate financijske performanse poduzeća na bazi:
Zarade po dionici (earning per share - EPS)
Zarade po kvartalu (earning per quarter - EPQ)
Politika određivanja cijena u grupaciji multinacionalnog poduzeća bi trebala da bude tako koncipirana da
Se visoki profiti ostvaruju u zemljama sa visokim poreznim opterećenjem, a niski profiti u zemljama sa niskim poreznim opterećenjem.
Seniski profiti ostvaruju u zemljama s visokim poreznim opterećenjem, a visoki profiti u zemljama s niskim poreznim opterećenjima
Se niski profiti ostvaruju u zemljama sa niskim poreznim opterećenjem, a visoki profiti u zemljama sa visokim poreznim opterećenjem.
Utvrđivanje cijene pojedinih izvora financiranja znaĝajno je za utvrđivanje prosjeĝne cijene kapitala, koja, u principu, predstavlja ponderiranu aritmetiĝku sredinu cijena pojedinih izvora financiranja (u najvećem broju
sluĝajeva, ponderirani prosjek cijene dioniĝkog kapitala I cijene zaduženja),
pri ĝemu se pri utvrđivanju prosjeĝne cijene (troškova) kapitala ne mora
polaziti od pojedinaĝnih ugovora I njihovih kamatnih stopa na dugovni
kapital.
sluĝajeva, ponderirani prosjek cijene dioniĝkog kapitala I cijene zaduženja),
pri ĝemu se pri utvrđivanju prosjeĝne cijene (troškova) kapitala ne mora
polaziti od pojedinaĝnih ugovora I njihovih kamatnih stopa na dugovni
kapital.
Toĝno
Netoĝno
Samo kod financiranja kreditom
Samo kod financiranja vrijednosnim papirima
Kako se zovu poduzeća koja se normalno formiraju u zemlji ĝiji je I rezident multinacionalno poduzeće (matiĝno poduzeće), a kojima je cilj da maksimiziraju mogćnosti za oslobađanje od dvostrukog oporezivanja poduzeća u inozemstvu (afilijacija) prije nego što se konaĝno odredi porez koji matiĝno poduzeće treba platiti.
Poduzeće za ĝišćenje dividendi (dividend cleaner company)
Poduzeća za „mixanje" dividendi (dividend mixer company)
Neto gotovinski tokovi u budućnosti se, kod međunarodnog buđetiranja kapitala, u principu, diskontiraju prosjeĝnom cijenom kapitala poduzeća (ponderiranom prosjeĝnom cijenom zaduženja I vlastitog kapitala poduzeća) I ako je dobivena neto sadašnja vrijednost negativna, onda je projekt prihvatljiva investicija, a ako je pozitivna, onda je gotovinski tok koji se oĝekuje da rezultira od investicije nedovoljan da osigura „prihvatljivu" stopu prinosa, I projekt bi trebalo odbaciti.
Toĝno
Netoĝno
Samo kod IRR metode
Samo kod payback metode
Budžetiranje kapitala, je u principu sastavljeno od 3 primarne komponente gotovinskog toka
Inicijalni troškovi I odlivi kapitala, operativni gotovinski tok, konaĝni gotovinski tokovi
Inicijalni troškovi I odlivi kapitala, tekući gotovinski tok I konaĝni gotovinski tokovi.
Inicijalni troškovi, budući prilivi kapitala I sadašnji gotovinski tok.
Poduzeće za „miksanje" dividendi (dividend mixer company) je poduzeće koje se formira u offshore financijskom centru sa ciljem da ne utjeĝe na vremenski priliv I odliv sredstava po osnovu dividendi I kamata prema matiĝnom poduzeću, a sa krajnjim ciljem da se plati najmanji mogući ukupni nivo poreza.
Toĝno
Netoĝno
Samo kod domaćih kompanija
Samo kod kompanija koje imaju svoje podružnice u offshore financijskim centrima
Koji model sadrži veliki broj kljuĝnih varijabli ĝija interakcija mijenja geografske izvore I destinacije poslovne aktivnosti među nacijama (International busniess acitvity)
Geoposlovni model
Metanacionalni model
Transnacionalni model
Konaĝni gotovinski tokovi su finalna komponenta kapitalnog budžeta I sastoje se od:
Likvidacijske vrijednosti ili prodajne vrijednosti projekta na kraju
Likvidacijske vrijednosti ili prodajne vrijednosti projekta na poĝetku djelovanja.
Inicijalnog ulaganja kapitala, što je, po pravilu, I najveći neto odliv kapitala koji se dešava u „životu" predložene investicije I ima znaĝajan, ako ne I presudan utjecaj na neto sadašnju vrijednost projekta.
Osnovno pravilo međunarodnog budžetiranja kapitala (international capital budgeting) je da je svaka investicija, bilo da se radi o kupovini zaliha, kupovini nekretnina, ili izgradnji proizvodnog pogona u drugoj zemlji, financijski opravdana samo ako:
Ako je sadašnja vrijednost oĝekivanog gotovinskog priliva veća od sadašnje vrijednosti oĝekivanog odliva gotovine, tj. Ako ima pozitivnu neto sadašnju vrijednost (net present value- npv)
Ako je sadašnja vrijednost oĝekivanog gotovinskog priliva manja od sadašnje vrijednosti oĝekivanog odliva gotovine; drugim rijeĝima, ako ima pozitivnu neto sadašnju vrijednost (net present value - NPV).
Ako je sadašnja vrijednost oĝekivanog gotovinskog priliva veća od sadašnje vrijednosti oĝekivanog odliva gotovine, drugim rijeĝima, ako investicija ima pozitivnu neto sadašnju vrijednost (net present value - npv) onda je svaka investicija :
Financijski opravdana
Financijski opravdana samo ako je korisna za društvo
Financijski neopravdana
Vlasnici multinacionalnog poduzeća, tj. Njegovi dioniĝari, NE prate financijske performanse poduzeća na bazi:
Zarade po dionici (earnings per share - EPS)
Zarade po litre prodanog pića (earnings per drink -EPD)
Poduzeća za „ĝišćenje" dividendi (dividend cleaner company) su poduzeĝa koja se normalno formiraju u zemlji ĝiji je I rezident multinacionalno poduzeće (matiĝno poduzeće), a kojima je cilj da maksimiziraju mogućnosti za oslobađanje od dvostrukog oporezivanja poduzeća u inozemstvu (afilijacija), prije nego što se konaĝno odredi porez koji matiĝno poduzeće treba platiti.
Toĝno
Netoĝno
Poduzeća za "pranje" dividendi su poduzeća koja se normalno formiraju u zemlji ĝiji je I rezident multinacionalno poduzeće (matiĝno poduzeće), a kojima je cilj da maksimiziraju mogućnosti za oslobađanje od dvostrukog oporezivanja poduzeća u inozemstvu (afilijacija) prije nego što se konaĝno odredi porez koji matiĝno poduzeće mora platiti
Toĝno
Netoĝno
Incijalni troškovi I odlivi kapitala, operativni gotovinski tok I konaĝni gotovinski tokovi su:
Su principu tri primarne komponente gotovinskog toka kod budžetiranja kapitala
Nisu principu tri primarne komponente gotovinskog toka kod buđetiraanja kapitala.
Su troškovi koji nastaju na kraju perioda poslovanja kompanije.
{"name":"Međunarodne financije - I. kolokvij - 5 dio.", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"Testirajte svoje znanje iz međunarodnih financija kroz ovaj opsežan kviz. S 15 pitanja koja pokrivaju kljuĝne aspekte financijskog upravljanja multinacionalnim poduzećima, ovaj kviz će vam pomoći da procijenite svoje razumijevanje te tematike.Кviz ukljuĝuje:Osnovne koncepte međunarodnog budžetiranja kapitalaTeorije o određivanju cijena u multinacionalnim poduzećimaAnalizu neto gotovinskih tokova","img":"https:/images/course7.png"}