Szo6_KAND

A classroom filled with students engaging in interactive learning activities, surrounded by educational tools and materials, vibrant and inspiring atmosphere.

Educational Skills Assessment Quiz

Test your knowledge and understanding of educational concepts with our comprehensive quiz designed for educators and students alike. Featuring 26 carefully crafted questions, this quiz covers a variety of topics including didactics, teaching methods, and cognitive psychology.

  • Multiple-choice questions
  • Score-based evaluation
  • Immediate feedback on answers
  • Enhance your teaching skills and knowledge
26 Questions6 MinutesCreated by LearningTree524
Válassza ki melyik fogalmat jelenti az meghatározás? "Készség, amelyekben a szenzorikus elemek mellett a logikai műveleteké a főszerep."
Ideomotorikus készség.
Értelmi készség.
Szenzorikus készség.
Szenzomotorikus készség.
Mi a csoport?
Csoport csak laza társulás formályában alakulhat ki, legfeljebb 10 fő részvételével.
Előre meghatározott, rögzített feltételek alapján, mesterségesen létrehozott társulás.
Az egyének olyan együttese, amelyeket bizonyos közös ismérvek jellemeznek, kötnek össze. Ýltalában laza, rendszerint nem tartós társulás.
Mi a didaktika fogalma?
A didkatika az oktatás során alkalmazott módszerek összessége.
A didaktika az oktató és a tanuló viselkedését vizsgáló tudomány.
A pedagógia a neveléstudomány egészét jelenti, a didaktika - ezen belül - a (tanulás és tanítás folyamatának) tudománya.
Skinner elmélete?
Csoportmunkában a szerepek kialakulása törvényszerű, melyek értelmezése elengedhetetlen a hatékony együttműködéshez.
A diszkrimináció a nők esetében olyan hátráltató tényező az oktatás során, amely gátolja az eredményességet.
Jártasság kialakulása a tanulónál egy specilás folyamat eredménye, amely eredményessége kizárólag a tanulótól függ.
A cselekvés következményei befolyásolják azok jövőbeli előfordulási arányát. A pozitív következmény növeli, a negatív csökkenti az adott cselekvés újra alkalmazását.
Mi az oktató vezető szerepe és a tanuló fokozódó önállóságának elve?
Csak tudományosan megalapozott igazságot tanítsunk. A közlésmód pontos, a szakmai követelményeknek megfelelő legyen. Azonban a szakmai precizitás nem mehet az érthetőség rovására. Használjunk szakkifejezéseket.
A tanítás és a tanulás bármely szervezeti és tartalmi kerete mély kapcsolatban kell, hogy legyen az élettel. Tanulás és az élet kapcsolatának az elve akkor és ott érvényesül, amikor és ahol a gyakorlat igazolja a tanulás szükségességét.
Az oktató teljes személyisége hat a tanuló teljes személyiségére , ez a 'totalitás-törvény'. A neveléstudományban. Ennek figyelembe vétele növeli a céltudatos nevelést, mert az oktató akkor is nevel, amikor ezt nem szándékosan teszi.
Nem lehet kétséges, hogy a vezető szerep az oktatóé, azonban ennek érvényesülése nem lehet erőszakos, diktatórikus. Senkit nem lehet saját akarata ellenére semmire megtanítani. A tanuló fejlettségi szintjéhez igazodva egyre több döntést kell átengedni.
Mi az oktatástechnológia fogalma?
Az oktatástechnológia komplex fogalom, absztrakt, elméleti elemzés szerint a pedagógiai gyakorlat oldaláról közelíti meg a kérdést. A tanítás-tanulás folyamatában kizárólag a korszerű módszerek használatát jelenti.
Az oktatástechnikai eszközök, vagy tágabban a taneszközök és taneszköz-rendszerek elvszerű alkalmazásának elmélete, amikor az alkalmazás a tanítás-tanulási folyamatban megvalósítandó konkrét célok optimális megoldására irányul.
Oktatástechnológiáról akkor beszélünk, amikor tanítási-tanulási célból indulunk ki. Meg kell vizsgálnunk az átadandó ismeretek összességét és abból választjuk ki az alkalmazott módszereket.
Mi az észlelés?
Az a folyamat, amelynek során a szervezetet ért külső vagy belső ingerek ingerületté alakulnak, a központi idegrendszerbe jutnak és ott tudatosulnak.
Képesek vagyunk a múlt élményeit, tárgyait, jelenségeit megőrizni tudatunkban és újra látva, hallva, érezve azokat felismerni, vagy az emlékképekre támaszkodva előhívni.
Az érzékszervi adatokra épülő kognitív (megismerő) tevékenység. Felismerjük, rendszerezzük és jelentéssel ruházzuk fel a környezeti ingereket.
Mi a szummatív értékelés?
Egy nagyobb, tematikusabb egység vagy egy képzés záróaktusa, célja a tanuló teljesítményének végő értékelése, minősítése.
Célja a tanulási folyamat hatékonyságának elősegítése. A visszacsatolás révén a tanuló képet kaphat saját elért teljesítményéről, megerősítést nyerhetnek erősségei és feltárásra kerülhetnek nehézségei, tanulási hibái.
Célja, hogy a képzés valamely szakaszának megkezdése előtt az oktatók megfelelő információk birtokába jussanak a tanulók meglévő tudásáról, képességéről.
Mit tartalmaz az óravázlat?
A képzés alapdokumentuma, amely tartalmazza - többek között- a tanayag vázlatát, az óratervet, a tanítás folyamatára vonatkozó általános és részletes utasításokat. A tantervnek a ditaktikai felépítettségét kell tükröznie.
Az oktatónak egy adott tantárgy tanítására vonatkozó munkaterve, amit a tanterv alapján készít el. Tartalmazza többek közt a tananyag vázlatát, az időbeosztást, a módszertani megjegyzéseket, a felhasználandó eszközök jegyzékét.
A tanfolyam tananyagvázlata, és az egyes tanegységekhez javasolt óraszám.
A tanmenet további részletezését tartalmazó oktatási dokumentum, amely mindazt tartalmazza, mint a tanmenet, de részletesebben.
Milyen célt szolgál a tanmenet?
A képzés alapdokumentuma, amely tartalmazza - többek között- a tanayag vázlatát, az óratervet, a tanítás folyamatára vonatkozó általános és részletes utasításokat. A tantervnek a ditaktikai felépítettségét kell tükröznie.
Az oktatónak egy adott tantárgy tanítására vonatkozó munkaterve, amit a tanterv alapján készít el. Tartalmazza többek közt a tananyag vázlatát, az időbeosztást, a módszertani megjegyzéseket, a felhasználandó eszközök jegyzékét.
A tanfolyam tananyagvázlata, és az egyes tanegységekhez javasolt óraszám.
A tanmenet további részletezését tartalmazó oktatási dokumentum, amely mindazt tartalmazza, mint a tanmenet, de részletesebben.
Mi jelent a csoporttörténés?
A csoporttagok viselkedésének nem tudatos tartalma és formája. A csoporttörténés tartalma lehet pl. indulat, érzelem, norma, érték, szerep.
A csoporttagok viselkedésének tudatos tartalma és formája. A csoporttörténés tartalma lehet pl. motiváció, azonosulás, ellenállás, értékelés.
Egészítse ki a mondatot! "A valóság tudati visszatükröződését ...... nevezzük. "
Tudásnak
Ismeretnek
Gondolkodásnak
Megismerésnek
Melyek a felnőttoktatás alapvető funkciói?
Szocializációs, személyiség fejlesztő, kompetencia fejlesztő, állampolgárképző, szabadidős tevékenység, nyelvi képzés, önismereti tréning, kapcsolat építés, közlekedési magatartás fejlesztése.
Kompetencia fejlesztő, állampolgárképző, önismereti tréning, kapcsolatépítés, közlekedési magatartás fejlesztése.
Pótló, speciális, foglalkoztatást segítő, kiegészítő, stabilizációs, szocializációs, személyiség fejlesztő, kompetencia fejlesztő, állampolgárképző.
Mi a gyakoroltatás módszere?
A megerősítendő magatartásformák motiválása az oktató feladata.
Az értékes magatartásformák reprodukálásának, begyakorlásának megszervezése.
A pedagógus feladata (pl. illemszabályok, közlekedési szabályok) gyakoroltatása.
Mi a képesség?
A begyakorlottság olyan magas foka, amikor már nem szükséges a tennivalók gondolati kontrollja. Vagyis a tevékenység annyira automatizált, hogy a tudat tehermentesül.
Egy konkrét tevékenység begyakorlottságának alacsonyabb foka, amikor még gyakran kell gondolatilag is felidézni a tennivalót.
A személyiség egy részét tükröző szenzorikus /érzékszervi/, motorikus /tartó és mozgatószervi/ és értelmi tulajdonságok gyűjteménye. Ennek fejlesztését célozza az oktatás.
Mi a kiscsoportos oktatás lényege?
A módszer lényege a személyiség, valamint az, hogy az oktató alapoz a felnőttek hozott ismereteire, és a felnőtt tanulókkal fogalmaztatja meg az elsajátítandó ismeretanyag lényegét.
A módszer lényege a csoport kis létszáma. A kisebb létszámú csoport számára elegendő egy kisebb terem - akár egy ügyfélfogadó -, nem indokolt nagyobb helység bérlése, amely eredményeként kevesebb az oktatási költség.
A kiscsoportos oktatás egy kényszerhelyzet a mai világban, mert kevés a jelentkező a képzésekre. Nagyobb létszám számára hatékonyabb egy előadás megtartása.
Melyik értékeli módszer jellemzője, hogy a tanulás hibák és nehézségek feltárására irányul?
Szummatív
Formatív
Diagnosztikus
Mit nevezünk taneszköznek az oktatástechnológia szempontjából?
Mindent amit a tanítás-tanulás folyamatában igénybe veszünk, a krétától, a hangon keresztül a szemléltető eszközökön át a padig, amiben a tanuló ül.
Minden olyan információ-rögzítő, -tároló, -közvetítő és az információfelvételt segítő, ellenőrző eszközöket, amelyek pedagógiai célokra használhatók.
Mindent, amit az oktatómunkánk során használhatunk, ami rendelkezésre áll, amit a tanulók közössége is elfogad és használ .
Minden olyan eszközt, felszerlést vagy tárgyat, amit én mint tanár vagy a tanuló használni tudunk az oktatási folyamat során.
Milyen a tanítás-tanulás folyamata?
Új ismeretek szerzése, Megerősítés tapasztalatok útján, Gyakorlatban történő alkalmazás.
Eddigi ismeretek rendszerezése, Új ismeretek beépítése, Felhasználás.
Új ismeret szerzés, Alkalmazás, Rendszerezés-rögzítés, Ellenőrzés-értékelés.
Válassza ki a helyes állítást, amely a szöveghez tartozik! A felnőttképzés területén a nevelés kettős funkciója, egyrészt az általános műveltségen alapuló erkölcsösség fejlesztése, másrészt pedig a ....
Képességek fejlesztése
A teljesítményképes tudás fejlesztése
Az önismeret fejlesztése
A szakmai műveltség fejlesztése
Válassza ki melyik lelki jelenséggel kapcsolatos tulajdonságok az alábbiak? "tartósság", "terjedelem", "megosztottság", "mozgékonyság".
Figyelem
Emlékezet
Érzékelés
Észlelés
Mely nevelési célok érvényesek az alábbiak közül?
Törvényesek, szabályozottak, gyakorlatiasak, megvalósíthatóak.
Rendelettel szabályozott, ellenőrizhető, tervezett, logikus.
Logikus, egymásraépülő, tudatos, következetes.
Legitim /törvényes/, ellenőrizhető, átlátható, megvalósítható, gyakorlatban igazolható.
Mit jelent a képzés?
Elsősorban az ember-tárgy kapcsolatok fejlesztését célzó tevékenység. Az oktatás a képességek, vagyis a szenzorikus motorikus és az értelmi tulajdonságok fejlesztését célozza.
Elsősorban az ember-ember kapcsolatok fejlesztését célzó tevékenység. A nevelés a jellem, vagyis az értelmi, érzelmi és akarati tulajdonságok fejlesztését célozza.
Különféle, egymásra épülő témák oktatása. A képzés célja mindenkor a teljesítményképes tudás kialakítása.
Mi az óraterv?
A képzés alapdokumentuma, amely tartalmazza - többek között- a tanayag vázlatát, az óratervet, a tanítás folyamatára vonatkozó általános és részletes utasításokat. A tantervnek a ditaktikai felépítettségét kell tükröznie.
A tanfolyam tananyagvázlata és az egyes tananyagrészekhez javasol óraszám.
Az óravázlat része, amely a tanítandó témát taglalja.
A tanmenet további részletezését tartalmazó oktatási dokumentum, amely mindazt tartalmazza amit a tanmenet, de részletesebben.
Válassza ki melyik fogalmat jelöli az alábbi meghatározás! "Olyan tudati tartalom, amelyet nem csak értelmileg fogadunk el, hanem számunkra érzelmileg is pozitívan színezett."
Azonosulás.
Meggyőződés.
Szimpátia.
Motiváltság.
Mi a tanulmányi napló?
A tanulmányi napló a tanfolyamok, szaktanfolyamok tantermi elméleti képzés vaalmint a csoportos gyakorlati oktatás eseményeit rögzítő oktatási dokumentum.
A tanulmányi napló a tanfolyamok, szaktanfolyamok gyakorlati oktatási eseményeit rögzítő oktatási dokumentum.
A közlekedési hatóság által kiadott oktatási dokumentum, amelyben a tanfolyamok, szaktanfolyamok eseményeit előzetesen meghatározzák.
{"name":"Szo6_KAND", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"Test your knowledge and understanding of educational concepts with our comprehensive quiz designed for educators and students alike. Featuring 26 carefully crafted questions, this quiz covers a variety of topics including didactics, teaching methods, and cognitive psychology.Multiple-choice questionsScore-based evaluationImmediate feedback on answersEnhance your teaching skills and knowledge","img":"https:/images/course3.png"}
Powered by: Quiz Maker