Тест говора тела | Тестирај своју емоционалну интелигенцију

КОЛИКО ДОБРО ЧИТАШ ДРУГЕ ЉУДЕ? Урадите овај кратак квиз из једног програма везаног за калифорнијски универзитете Беркли да бисте измерили своју емоционалну интелигенцију. Покушајте да препознате приказану емоцију на свакој од 20 слика. Сваки одговор ће приказати одређени мишић лица који је укључен у ту емоцију и објасниће суптилну разлику између експресија, ослањајући се на пионирско истраживање америчких психолога Пола Екмана и Дачера Келтнера. Неке емоције се појављују више пута. Способност саосећања и емпатије може се унапређивати. То нам потврђује и наше искуство у „Малој школи љубави“.
Ово лице приказује...
Стид
Страх
Тугу
Изненађење
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - СТРАХ. Показујемо страх када се осећамо физички или психолошки угрожено Фацијална експресија страха се често меша са изненађењем. Али, када смо изненађени, очи нам се отварају више него када смо уплашени, и уста се не повлаче у страну као што је овде случај; уместо тога, вилица пада и уста су широм отворена. Поврх тога, обрве су нам релативно равне када смо уплашени, а када смо изненађени више су лучне.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - СТРАХ. Показујемо страх када се осећамо физички или психолошки угрожено Фацијална експресија страха се често меша са изненађењем. Али, када смо изненађени, очи нам се отварају више него када смо уплашени, и уста се не повлаче у страну као што је овде случај; уместо тога, вилица пада и уста су широм отворена. Поврх тога, обрве су нам релативно равне када смо уплашени, а када смо изненађени више су лучне.
Ово лице приказује...
Флерт
Заинтересованост
Срећу
Пристојност
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - СРЕЋА. Ово је класичан приказ искреног осмеха, званог Душенов осмех, који приказује срећу. Дефинисан је покретима два мишића. Покрет који је заједнички за све осмехе јесте повлачење углова усана нагоре великим јагодичним мишићем. Али, оно што открива да је ово искрени осмех јесте оно што се догађа око очију: мишићи се затежу, правећи боре, или боре смејалице око углова очију и правећи кесице испод очију. Када видите ове знакове, та особа се не смеје чисто из пристојности, већ је искрено срећна.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - СРЕЋА. Ово је класичан приказ искреног осмеха, званог Душенов осмех, који приказује срећу. Дефинисан је покретима два мишића. Покрет који је заједнички за све осмехе јесте повлачење углова усана нагоре великим јагодичним мишићем. Али, оно што открива да је ово искрени осмех јесте оно што се догађа око очију: мишићи се затежу, правећи боре, или боре смејалице око углова очију и правећи кесице испод очију. Када видите ове знакове, та особа се не смеје чисто из пристојности, већ је искрено срећна.
Ово лице приказује...
Тугу
Бол
Гнев
Гађење
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ГНЕВ. Видите ове покрете мишића – око усана, око очију, око обрва – када се људи осећају агресивно, угрожено, или исфрустрирано. Истраживачи мисле да правимо ову експресију када смо љути јер може да заштити лице у физичком конфликту – нпр. избраздане обрве могу да заштите очи. Људи често мешају гнев и гађење, али гађење укључује подигнуту горњу усну и бору на хрпту носа коју овде не видите.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ГНЕВ. Видите ове покрете мишића – око усана, око очију, око обрва – када се људи осећају агресивно, угрожено, или исфрустрирано. Истраживачи мисле да правимо ову експресију када смо љути јер може да заштити лице у физичком конфликту – нпр. избраздане обрве могу да заштите очи. Људи често мешају гнев и гађење, али гађење укључује подигнуту горњу усну и бору на хрпту носа коју овде не видите.
Ово лице приказује...
Стид
Тугу
Да се забавља
Осрамоћеност
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - СТИД. Када су људи постиђени, спуштају поглед, што значи да померају главу надоле и у страну, откривајући врат. Такође, постиђени осмех се разликује од осталих: Усне су стиснуте, рефлектујући осећај уздржавања и инхибиције. Постиђеност може да изгледа као срамота, али када нас је срамота, глава се помера само надоле, не и у страну, и не смејемо се.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - СТИД. Када су људи постиђени, спуштају поглед, што значи да померају главу надоле и у страну, откривајући врат. Такође, постиђени осмех се разликује од осталих: Усне су стиснуте, рефлектујући осећај уздржавања и инхибиције. Постиђеност може да изгледа као срамота, али када нас је срамота, глава се помера само надоле, не и у страну, и не смејемо се.
Ово лице приказује...
Понос
Презир
Узбуђење
Страх
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ПОНОС. Понос укључује знакове доминације. Углови усана се благо подижу, сигнализирајући да је особа срећна. Али оно што раздваја ово од среће јесте глава нагнута уназад, са благим потиском вилице. Ово су класични знаци моћи и доминације – указују на то да се осећамо снажно. Експресија поноса је такође слична експресији презира. Обе подразумевају главу нагнуту уназад, али презир не укључује смешак као понос; уместо тога, код презира је померање усана асиметрично – само се једна страна затеже.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ПОНОС. Понос укључује знакове доминације. Углови усана се благо подижу, сигнализирајући да је особа срећна. Али оно што раздваја ово од среће јесте глава нагнута уназад, са благим потиском вилице. Ово су класични знаци моћи и доминације – указују на то да се осећамо снажно. Експресија поноса је такође слична експресији презира. Обе подразумевају главу нагнуту уназад, али презир не укључује смешак као понос; уместо тога, код презира је померање усана асиметрично – само се једна страна затеже.
Ово лице приказује...
Страх
Заинтересованост
Изненађеност
Саосећање
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ИЗНЕНАЂЕНОСТ. Изненађење се често меша са страхом. Али када смо уплашени, доњи капци се затежу и обрве нам изгледају равно и напето; код изненађења, горњи капци нам се подижу и обрве праве лук. Такође, вилица пада када смо изненађени, али углови усана иду у страну када смо уплашени, чинећи да уста изгледају уже. Неки експерти верују да нам се очи овако широм отварају јер када смо суочени са нечим изненађујућим – давно изгубљеним пријатељем, неочекиваном наградом – покушавамо да упијемо што је више могуће ове нове информације.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ИЗНЕНАЂЕНОСТ. Изненађење се често меша са страхом. Али када смо уплашени, доњи капци се затежу и обрве нам изгледају равно и напето; код изненађења, горњи капци нам се подижу и обрве праве лук. Такође, вилица пада када смо изненађени, али углови усана иду у страну када смо уплашени, чинећи да уста изгледају уже. Неки експерти верују да нам се очи овако широм отварају јер када смо суочени са нечим изненађујућим – давно изгубљеним пријатељем, неочекиваном наградом – покушавамо да упијемо што је више могуће ове нове информације.
Ово лице приказује...
Тугу
Стид
Гађење
Презир
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ПРЕЗИР. Презир је када некога гледате са висине подругљиво или са сумњом. Оно што је важно код експерсије презира јесте да се усне затежу само на једној страни лица. Уколико би затезање усана било обострано, особа би гутала или лучила пљувачку. Људи често мешају презир са гађењем. Али гађење укључује подизање горње усне, и хрбат носа се набора. Показујемо гађење када су шкодљиве ствари у питању, а не када су сумњиве или изазивају подругљивост.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ПРЕЗИР. Презир је када некога гледате са висине подругљиво или са сумњом. Оно што је важно код експерсије презира јесте да се усне затежу само на једној страни лица. Уколико би затезање усана било обострано, особа би гутала или лучила пљувачку. Људи често мешају презир са гађењем. Али гађење укључује подизање горње усне, и хрбат носа се набора. Показујемо гађење када су шкодљиве ствари у питању, а не када су сумњиве или изазивају подругљивост.
Ово лице приказује...
Гнев
Бол
Гађење
Тугу
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ГАЂЕЊЕ. Када осећамо гађење, мишићи изнад горње усне се подижу, подижући горњу усну, гужвајући нос и сужавајући очи. Људи често мешају гађење и љутњу. Али љутња стеже усне и спушта обрве израженије, и подиже горњи капак. Код гађења, уста се отварају и језик излази напоље, за случај да ћете повратити.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ГАЂЕЊЕ. Када осећамо гађење, мишићи изнад горње усне се подижу, подижући горњу усну, гужвајући нос и сужавајући очи. Људи често мешају гађење и љутњу. Али љутња стеже усне и спушта обрве израженије, и подиже горњи капак. Код гађења, уста се отварају и језик излази напоље, за случај да ћете повратити.
Ово лице приказује...
Жудњу
Стид
Флерт
Љубав
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ФЛЕРТ. Ово је стидљив, флертујући осмех. Оно што открива флерт јесте када неко окрене главу да би сигнализирао „Нисам заинтересован/а за тебе“, али истовремено остварује контакт очима. То је универзални приказ који одражава амбивалентност кокетирања – онај који флертује избегава и приближава се некоме у исто време. Особа која флертује шаље сигнале задовољства, што показује јагодични мишић повлачећи угао усана нагоре, што благо подиже и образе. Такође, очи су суженије него у неутралној фази јер се обли очни мишић око очију грчи, сугеришући осећај среће.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ФЛЕРТ. Ово је стидљив, флертујући осмех. Оно што открива флерт јесте када неко окрене главу да би сигнализирао „Нисам заинтересован/а за тебе“, али истовремено остварује контакт очима. То је универзални приказ који одражава амбивалентност кокетирања – онај који флертује избегава и приближава се некоме у исто време. Особа која флертује шаље сигнале задовољства, што показује јагодични мишић повлачећи угао усана нагоре, што благо подиже и образе. Такође, очи су суженије него у неутралној фази јер се обли очни мишић око очију грчи, сугеришући осећај среће.
Ово лице приказује...
Осрамоћеност
Гнев
Тугу
Бол
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - БОЛ. Када осећамо бол, мишићи лица се померају тако да грче лице и штите нас од повреда. У горњој половини лица, обли очни мишић око очију се грчи, чврсто затварајући очи, и мишић набирач спушта обрве. У доњој половини лица, усне нам се затежу и притискају нагоре. Ову специфичну експресију ћете видети када људи доживљавају психолошки бол, као када виде друге људе који пате. То је експресија уско повезана са тугом. Али пре него што ће осетити сопствену тугу, осетиће бол и патњу других кроз емпатију.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - БОЛ. Када осећамо бол, мишићи лица се померају тако да грче лице и штите нас од повреда. У горњој половини лица, обли очни мишић око очију се грчи, чврсто затварајући очи, и мишић набирач спушта обрве. У доњој половини лица, усне нам се затежу и притискају нагоре. Ову специфичну експресију ћете видети када људи доживљавају психолошки бол, као када виде друге људе који пате. То је експресија уско повезана са тугом. Али пре него што ће осетити сопствену тугу, осетиће бол и патњу других кроз емпатију.
Ово лице приказује...
Саосећање
Гнев
Тугу
Заинтересованост
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ – САОСЕЋАЊЕ. Када људи осећају наклоност или саосећање, мишић набирач повлачи обрве унутра и нагоре, усне им се стискају, глава се благо нагиње напред – знак социјалног ангажовања. Експресија саосећања се најчешће меша са тугом. Покрети обрва су слични, али код саосећања усне се стискају, а када смо тужни усне се повлаче надоле.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ – САОСЕЋАЊЕ. Када људи осећају наклоност или саосећање, мишић набирач повлачи обрве унутра и нагоре, усне им се стискају, глава се благо нагиње напред – знак социјалног ангажовања. Експресија саосећања се најчешће меша са тугом. Покрети обрва су слични, али код саосећања усне се стискају, а када смо тужни усне се повлаче надоле.
Ово лице приказује...
Да се забавља
Жудњу
Изненађеност
Узбуђење
ТАЧНО! ОДГОВОР JE – ДА СЕ ЗАБАВЉА. Знаци искреног уживања у нечем забавном и пријатном су отворена уста и покрет главе уназад. И као искрени осмех, могуће је препознати и искрени смех када се види грчење мишића око очију, правећи боре смејалице. Искрени смех често опушта све покрете мишића у телу због промена у дисајним обрасцима које се догађају током смејања. Ове брзе промене ка осећају релаксације гасе осећај агресије и фрустрације – сарађујемо се другим људима, не такмичимо се.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР JE – ДА СЕ ЗАБАВЉА. Знаци искреног уживања у нечем забавном и пријатном су отворена уста и покрет главе уназад. И као искрени осмех, могуће је препознати и искрени смех када се види грчење мишића око очију, правећи боре смејалице. Искрени смех често опушта све покрете мишића у телу због промена у дисајним обрасцима које се догађају током смејања. Ове брзе промене ка осећају релаксације гасе осећај агресије и фрустрације – сарађујемо се другим људима, не такмичимо се.
Ово лице приказује...
Изненађеност
Заинтересованост
Жудњу
Срећу
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ. Када смо заинтересовани за нешто, чеони мишић подиже обрве усправно, и углови усне формирају благи осмех, сугеришући да осећамо задовољство. Експресија интересовања је повезана са експресијом среће. Али када смо срећни, показиваћемо израженије подизање углова усана и мишићи око очију ће се више грчити, без подизања обрва.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ. Када смо заинтересовани за нешто, чеони мишић подиже обрве усправно, и углови усне формирају благи осмех, сугеришући да осећамо задовољство. Експресија интересовања је повезана са експресијом среће. Али када смо срећни, показиваћемо израженије подизање углова усана и мишићи око очију ће се више грчити, без подизања обрва.
Ово лице приказује...
Тугу
Осрамоћеност
Гађење
Саосећање
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ТУГА. Тугу одликују косе обрве, где мишић набирач вуче обрве ка унутра, док их унутрашњи део чеоног мишића вуче нагоре. Постоји такође збрчканост унутрашњем делу чела, и људи често гледају доле. Додатно, углови усана су повучени надоле, дајући устима заобљени изглед. Експресија туге се често меша са стидом, и дели покрете косог мишића обрва са саосећање.
НЕТАЧНО ОДГОВОР ЈЕ - ТУГА. Тугу одликују косе обрве, где мишић набирач вуче обрве ка унутра, док их унутрашњи део чеоног мишића вуче нагоре. Постоји такође збрчканост унутрашњем делу чела, и људи често гледају доле. Додатно, углови усана су повучени надоле, дајући устима заобљени изглед. Експресија туге се често меша са стидом, и дели покрете косог мишића обрва са саосећање.
Ово лице приказује...
Гађење
Љубав
Презир
Жудњу
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - ЖУДЊА. Жудња се сигнализира путем уста, угризима усана, набирањем, или (као у овом случају) облизивањем. Уста су вероватно тако чврсто повезана са жудњом због повезаности са љубљењем. Људи често праве ову фацијалну експресију када су заинтересовани за некога сексуално, али не обавезно и романтично. Жудња је очигледно сродник љубави, али када се људи осећају вољено и поверљиво и посвећено некоме, супротно од сексуално узбуђеног, они неће обавезно правити овај покрет устима. Уместо тога, често ће се смејати на начин који указује да су срећни, главе нагнуте у страну.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - ЖУДЊА. Жудња се сигнализира путем уста, угризима усана, набирањем, или (као у овом случају) облизивањем. Уста су вероватно тако чврсто повезана са жудњом због повезаности са љубљењем. Људи често праве ову фацијалну експресију када су заинтересовани за некога сексуално, али не обавезно и романтично. Жудња је очигледно сродник љубави, али када се људи осећају вољено и поверљиво и посвећено некоме, супротно од сексуално узбуђеног, они неће обавезно правити овај покрет устима. Уместо тога, често ће се смејати на начин који указује да су срећни, главе нагнуте у страну.
Ово лице приказује...
Тугу
Понос
Стид
Осрамоћеност
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ – ОСРАМОЋЕНОСТ. Осрамоћеност због нечег лошег једноставно укључује аверзију погледа, са главом која се савија надоле, тако да брада залази у врат. Супротно је поносу: Пошто се код поноса глава савија уназад и брада иде нагоре, срамота често скупља наш став као знак покорности. Ова експресија се често меша са тугом. Али срамота не укључује покрете мишића тужног лица – обрве повучене унутра и делом нагоре, са угловима усана који се померају надоле.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ – ОСРАМОЋЕНОСТ. Осрамоћеност због нечег лошег једноставно укључује аверзију погледа, са главом која се савија надоле, тако да брада залази у врат. Супротно је поносу: Пошто се код поноса глава савија уназад и брада иде нагоре, срамота често скупља наш став као знак покорности. Ова експресија се често меша са тугом. Али срамота не укључује покрете мишића тужног лица – обрве повучене унутра и делом нагоре, са угловима усана који се померају надоле.
Ово лице приказује...
Срећу
Жудњу
Учтивост
Саосећање
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ – УЧТИВОСТ. Ово је осмех који не сигнализира искрену срећу. Указује на то да се особа труди да изгледа пристојно и кооперативно, али не осећају се искрено срећно. Велики јагодични мишић подиже углове усана, али такође нема знакова праве среће око очију – нема бора смејалица око очију, нема кесица испод очију, нема подизања образа.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ – УЧТИВОСТ. Ово је осмех који не сигнализира искрену срећу. Указује на то да се особа труди да изгледа пристојно и кооперативно, али не осећају се искрено срећно. Велики јагодични мишић подиже углове усана, али такође нема знакова праве среће око очију – нема бора смејалица око очију, нема кесица испод очију, нема подизања образа.
Ово лице приказује...
Тугу
Осрамоћеност
Стид
Љубав
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ – СТИД. У око 30% случајева постиђености, људи додирују своје лице, као што се овде догађа. Неки ескперти верују да је додиривање лица одбрамбени покрет, да се заштити лице након што је особа прекршила неко правило. У неким деловима света, људи праве сличан покрет руком када их је срамота. Али код срамоте, глава се савија надоле, не у страну, и нема благог осмеха.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ – СТИД. У око 30% случајева постиђености, људи додирују своје лице, као што се овде догађа. Неки ескперти верују да је додиривање лица одбрамбени покрет, да се заштити лице након што је особа прекршила неко правило. У неким деловима света, људи праве сличан покрет руком када их је срамота. Али код срамоте, глава се савија надоле, не у страну, и нема благог осмеха.
Ово лице приказује...
Кривицу
Тугу
Бол
Гађење
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ - БОЛ. Када осећамо бол, мишићи лица згрчавају лице и штите нас од повреде. У горњој половини лица, обли очни мишић око очију се грчи, чврсто затварајући очи, и мишић набирач спушта обрве. У доњој половини лица, усне нам се затежу и притискају нагоре. Посебно када се осећа психички бол, људи некад згрче врат, као што је овде случај, чинећи да све више изгледа као самоодбрана.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ - БОЛ. Када осећамо бол, мишићи лица згрчавају лице и штите нас од повреде. У горњој половини лица, обли очни мишић око очију се грчи, чврсто затварајући очи, и мишић набирач спушта обрве. У доњој половини лица, усне нам се затежу и притискају нагоре. Посебно када се осећа психички бол, људи некад згрче врат, као што је овде случај, чинећи да све више изгледа као самоодбрана.
Ово лице приказује...
Задовољство
Флерт
Љубав
Саосећање
ТАЧНО! ОДГОВОР ЈЕ – ЉУБАВ. Када осећамо љубав, наша фацијална експресија често личи на срећу: Велики јагодични мишић подиже углове усана и постоји благо затезање доњег капка. Али препознатљива експресија љубави комбинује ове покрете мишића са нагињањем главе у страну. То је знак интимности и повезивања већег од среће.
НЕТАЧНО. ОДГОВОР ЈЕ – ЉУБАВ. Када осећамо љубав, наша фацијална експресија често личи на срећу: Велики јагодични мишић подиже углове усана и постоји благо затезање доњег капка. Али препознатљива експресија љубави комбинује ове покрете мишића са нагињањем главе у страну. То је знак интимности и повезивања већег од среће.
{"name":"Тест говора тела | Тестирај своју емоционалну интелигенцију", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"Колико добро читаш друге људе? Преузели смо овај истовремено забаван али и веома користан тест из једног програма везаног за калифорнијски универзитете Беркли, а који се у неким сегментима додирује и са програмом наше „Мале школе љубави“. Фацијалне експресије су универзални језик емоција, одмах преносе срећу, тугу, љутњу, страх и још много тога. Читање ових експресија је важно за саосећање и емпатију. Без саосећања и емпатије тешко се може замисилити права љубав. Урадите овај кратак квиз да бисте измерили своју емоционалну интелигенцију. Покушајте да препознате приказану емоцију на свакој од 20 слика. Сваки одговор ће приказати одређени мишић лица који је укључен у ту емоцију и објасниће суптилну разлику између експресија, ослањајући се на пионирско истраживање америчких психолога Пола Екмана и Дачера Келтнера. Неке емоције се појављују више пута. Способност саосећања и емпатије може се унапређивати. То нам потврђује и наше искуство у „Малој школи љубави“.","img":"https://cdn.poll-maker.com/9-418372/001.png?sz=1200-000000094053"}
Powered by: Quiz Maker