Fizika 1

1. Što je to fizika I što proučava? Navedite sedam osnovnih fizikalnih veličina I njihovu definiciju preko fizikalnih konstanti. SI sustav osnovnih mjernih jedinica. Što su to složene jedinice? Objasnite pravila znanstvenog zapisa brojeva. Objasnite što su to prefiksi I kako se koriste. Kako radimo s vremenskim jedinicama? Koje kutne jedinice koristimo I kako postupamo s njima?
2. Opišite model materijalne točke. Definirajte vektore brzine v, akceleracije a I centripetalne akceleracije acp.
3. Definirajte vektore (iznos I smjer) kutne brzine ω I kutne akceleracije α čestice pri kružnom gibanju. Izvedite izraz za iznos centripetalne akceleracije čestice koja se kutnom brzinom iznosa ω giba duž kružnice polumjera R.
4. Napišite izraze za x I y-koordinatu položaja te za x I y-komponentu brzine projektila koji se giba u x, y-ravnini pod djelovanjem gravitacijske sile bez prisutnosti sila otpora (kosi hitac, x-os je vodoravna, y-os je uspravna I usmjerena uvis). Izvedite izraze za najveću visinu koju projektil postiže te za njegov domet na vodoravnoj podlozi, ako je projektil izbačen iz ishodišta brzinom početnog iznosa v0 pod kutom α u odnosu na vodoravnu x-os. Izvedite izraz za putanju čestice y(x).
5. Izvedite izraze za akceleraciju tijela na kosini nagiba α s kojom tijelo ima koeficijent trenja μ u slučaju kad tijelo klizi uz kosinu te u slučaju kad tijelo klizi niz kosinu.
6. Definirajte rad W sile I kinetičku energiju Ek čestice. Napišite I dokažite teorem o radu I kinetičkoj energiji.
7. Navedite svojstva konzervativne sile I definirajte potencijalnu energiju. Primijenite tu definiciju na izvod izraza za (a) potencijalnu energiju pri sabijanju ili rastezanju opruge konstante elastičnosti k I (b) pri podizanju tijela mase m na visinu h.
8. Definirajte mehaničku energiju te objasnite u kojim okolnostima je ta veličina očuvana (stalna u vremenu). Navedite I opišite primjer gibanja u kojem je mehanička energija očuvana te primjer gibanja u kojem ona nije očuvana.
10. Definirajte vektor položaja centra mase sustava čestica rcm. Pokažite da količinu gibanja sustava čestica možemo izraziti kao p = mvcm, gdje je m masa sustava, a vcm = je brzina centra mase. Pokažite da se centar mase sustava giba stalnom brzinom ako je zbroj vanjskih sila koje djeluju na sustav jednak nuli. (Pokažite da vrijedi macm = F, gdje je acm = akceleracija centra mase, a F zbroj vanjskih sila).
11. Definirajte savršeno elastični I savršeno neelastični sudar dviju čestica. Ako su prije sudara brzine čestica v1x I v2x te ako su njihove mase m1 I m2, izvedite izraze za brzine v′ nakon savršeno elastičnog I nakon savršeno neelastičnog sudara (gibanja se odvijaju isključivo duž x-osi).
13. Definirajte kruto tijelo, navedite I objasnite uvjete statike (trajnog mirovanja) krutog tijela.
14. Pokažite da se djelovanje gravitacijske sile na kruto tijelo može opisati djelovanjem ukupne sile u točki (težištu) koja se podudara s centrom mase tijela.
15. Definirajte moment tromosti I krutog tijela u odnosu na odabranu os. Napišite I dokažite teorem o paralelnim osima (Steinerov teorem).
16. Izvedite izraze za (a) moment tromosti tankog homogenog štapa duljine ℓ I mase m ako je os okomita na štap I prolazi njegovim središtem te (b) za moment tromosti homogenog valjka promjera 2r I mase m ako se os podudara s osi simetrije valjka (u obzir također dolaze slična simetrična tijela).
17. Izvedite izraz za kinetičku energiju krutog tijela pri njegovoj vrtnji oko čvrste osi.
18. Opišite pojavu precesije zvrka poduprenog u točki izvan centra mase te izvedite kutnu brzinu precesije Ω. Izvod popratite skicom te na njoj označite fizikalne veličine koje koristite u izvodu.
19. Formulirajte Keplerove zakone. Formulirajte Newtonov zakon gravitacije. Definirajte jakost gravitacijskog polja. Definirajte I izvedite gravitacijsku potencijalnu energiju.
20. Izvedite Galileijeve transformacije za dva inercijalna sustava koji se jedan u odnosu na drugi gibaju stalnom brzinom. Pokažite da je Newtonova jednadžba gibanja invarijantna na Galileijeve transformacije. Napišite jednadžbu gibanja u neinercijalnom referentnom sustavu koji se giba translatorno stalnom akceleracijom u odnosu na inercijski sustav.
21. Izvedite izraz za centrifugalnu silu u sustavu koji se vrti stalnom kutnom brzinom. Objasnite Coriolisovu silu I Foucaultovo njihalo.
22. Izvedite izraz za hidrostatski tlak I primijenite ga na spojene posude s dvije različite tekućine. Izvedite barometarsku formulu za izotermnu atmosferu. Izvedite izraz za uzgon.
23. Definirajte površinsku napetost I objasnite fenomen kapilarnosti.
24. Definirajte idealni fluid I izvedite jednadžbu kontinuiteta za idealni fluid. Izvedite Bernoullijevu jednadžbu. Opišite njezine primjene: Venturijeva cijev, Pitot-Prandtlova cijev I Torricellijev zakon istjecanja. Let aviona. Definirajte silu viskoznog trenja I izvedite Poiseuilleov zakon. Magnusov efekt.
25. Opišite harmonijsko gibanje na primjeru utega na opruzi I izvedite jednadžbu gibanja. Objasnite vezu harmonijskog titranja I kružnog gibanja. Izvedite izraz za energiju harmonijskog titranja. Opišite matematičko njihalo. Opišite titranje u slučaju kad postoji gušenje. Opišite prisilna titranja. Slučaj rezonancije.
26. Definirajte valove I njihova osnovna svojstva. Napišite valnu jednadžbu, izvedite je na primjeru longitudinalnih valova zvuka I nađite njezino rješenje. Opišite kako prikazujemo valove (valne fronte I zrake). Opišite osnovne vrste valova u prostoru. Opišite vrste valova po načinu širenja. Objasnite Huygensov princip. Objasnite postupak superpozicije (interferencije) valova. Objasnite refleksiju valova na slobodnom kraju žice I učvršćenom kraju žice. Objasnite što su to udari valova. Opišite stojne valove (valovi na učvršćenoj žici). Objasnite fenomen zvuka, brzina zvuka kao funkcija inercijskih svojstava tvari I temperature. Razina intenziteta zvuka. Dopplerov efekt.
27. Opišite fenomen toplinskog rastezanja. Anomalija vode. Prijenos topline I Fourierov zakon.
28. Objasnite plinske zakone I izvedite jednadžbu stanja idealnog plina.
29. Izvedite tlak idealnog plina u molekularno-kinetičkoj teoriji. Napišite izraze za molarne toplinske kapacitete u molekularno-kinetičkoj teoriji za: a) plinove, b) čvrsta tijela. Temperatura I unutrašnja energija idealnog plina. Ekviparticijski teorem. Maxwell-Boltzmannova raspodjela I Maxwellova raspodjela brzina.
30. Mehanički rad plina u termodinamičkom procesu. Formulirajte prvi zakon termodinamike I izvedite Mayerovu relaciju za idealni plin. Izvedite jednadžbe adijabate (Poissonove jednadžbe). Izvedite izraze za rad u izobarnoj, izotermnoj I adijabatskoj promjeni stanja idealnog plina. Opišite Carnotov kružni proces. Izvedite izraz za faktor korisnog djelovanja. Objasnite drugi I treći zakon termodinamike. Objasnite entropiju I njezinu poveznicu s termodinamičkom vjerojatnošću.
{"name":"Fizika 1", "url":"https://www.quiz-maker.com/QPREVIEW","txt":"1. Što je to fizika i što proučava? Navedite sedam osnovnih fizikalnih veličina i njihovu definiciju preko fizikalnih konstanti. SI sustav osnovnih mjernih jedinica. Što su to složene jedinice? Objasnite pravila znanstvenog zapisa brojeva. Objasnite što su to prefiksi i kako se koriste. Kako radimo s vremenskim jedinicama? Koje kutne jedinice koristimo i kako postupamo s njima?, 2. Opišite model materijalne točke. Definirajte vektore brzine v, akceleracije a i centripetalne akceleracije acp., 3. Definirajte vektore (iznos i smjer) kutne brzine ω i kutne akceleracije α čestice pri kružnom gibanju. Izvedite izraz za iznos centripetalne akceleracije čestice koja se kutnom brzinom iznosa ω giba duž kružnice polumjera R.","img":"https://www.quiz-maker.com/3012/images/ogquiz.png"}
Powered by: Quiz Maker